Najlepszy termin to czas wypuszczania liści, czyli marzec. Nawożenie krokusów wiosną jest proste. Zastosować można np. saletrę wapniową lub nawóz owczy.

Systematyczne nawożenie krokusów wiosną sprawia, że mają duże kwiaty i tworzą piękne, kolorowe łany. Fot Niepodlewam
Najważniejsza zasada nawożenia krokusów to bardzo obfite zasilenie ziemi przed ich sadzeniem. Najlepszy jest kompost przygotowany z obornikiem krowim lub nawozem owczym.
Kompost – w ilości około 5 kg na metr kwadratowy – trzeba przekopać przed sadzeniem krokusów, czyli w sierpniu (krokusy kwitnące jesienią) albo na przełomie września i października (krokusy kwitnące wiosną). Głębokość kopania: 15-20 cm.
Dobrze przygotowana ziemia to polisa żywieniowa na lata dla krokusów. Idealna jest gleba żyzna, próchnicza, o odczynie zasadowym (pH około 7). W kolejnych latach krokusy nawozi się wiosną. Tak uprawiane krokusy tworzą łany dużych kwiatów.
Termin nawożenia
Nawożenie krokusów wiosną przeprowadza się w marcu, gdy – po kwiatach – wypuszczają liście. Zwykle to druga połowa marca.
Taki termin nawożenia krokusów wynika z ich cyklu wegetacyjnego. Aby wypuścić kwiaty i liście, krokusy zużywają zapasy zgrobadzone w bulwach, ale też pobierają z ziemi składniki pokarmowe (do momentu zasychania liści).
Po przekwitnięciu bulwy krokusów zamierają i wypuszczają kilka młodych bulw. Bulwy potomne, jeśli mają żyzną ziemię, szybko rosną i zwykle zakwitają w kolejnym roku. Takie krokusy tworzą z czasem piękne kępy kwiatów, jak kolonie.
Jakie nawozy
- Sztuczne (mineralne) – najlepsza jest saletra wapniowa. Zawiera 15% azotu, jest zasadowa i szybko działa. Nawóz stosuje się w dwóch dawkach (co 7 dni) w ilości po pół łyżki stołowej na metr kwadratowy. Dawkę można zwiększyć (maksymalnie do płaskiej łyżki stołowej, jeśli krokusy były dawno przesadzane i nie nawożone albo ziemia jest słaba.
Zamiennie, zamiast saletry wapniowej, można zastosować nawóz uniwersalny do kwiatów, najlepiej z dużą ilością azotu.
- Naturalne – krokusy najbardziej lubią nawóz owczy, który zawiera około 8% azotu. Kulki nawozu owczego rozsypuje się bezpośrednio na powierzchni ziemi. Dawka: 1-2 łyżki stołowe na metr kwadratowy (wystarczy jeden raz).
Na trawniku i rabacie
Nawożenie krokusów wiosną jest podobne, zarówno gdy rosną na rabacie, jak i na trawniku. Jeśli krokusy rosną na trawniku, przy okazji zasila się również trawę.
Krokusy przesadza się rzadziej, niż np. tulipany. W tym samym miejscu często rosną nawet po 10 lat. Po 3-4 latach bulwy krokusów jednak drobnieją i słabiej kwitną. Dlatego warto je przesadzać, nawet gdy co roku są nawożone.

Trawnika nie kosi się, aż liście krokusów zaschną. Dzięki temu krokusy tworzą silniejsze bulwy i obficiej kwitną w kolejnych latach. Fot. Niepodlewam
Warto wiedzieć
- W Tatrach – w naturalnym środowisku – krokusy najlepiej rosną tam, gdzie wypasane są owoce. Gdy zaprzestaje się wypasu owiec, krokusy zanikają. Ich wegetacji sprzyja nawóz owczy, a także zjadanie trawy przez zwierzęta.
Post Nawożenie krokusów wiosną pojawił się poraz pierwszy w Niepodlewam.pl.